SDH ZDOUNKY

Letní tábor mladých hasičů ze Zdounek

Ve dnech 30.7. – 5.8.2012 jsme již podruhé pod záštitou SDH Zdounky uspořádali letní tábor pro mladé hasiče ze Zdounek. Přestože zdounečtí mladí hasiči jsou tvořeny skupinou dětí různého věku, mohu říct, že je to super parta, která si opět za veškerou celoroční dřinu v oblasti hasičského sportu, zasloužila týden plný her a zábavy, oddychu a prohloubení vzájemných vztahů. A proto jsme se letos vydali strávit příjemný týden na Ranch Rovná, který se nachází mezi obcemi Košíky a Jankovicemi, na slunečné straně Chřibů s nádherným výhledem na krajiny Slovácka a kopce Bílých Karpat.
Za motiv celotáboré hry jsem zvolila knihu dětské spisovatelky Astrid Lingrenové „Ronja, dcera loupežníka“. Využila jsem toho, že byla tato kniha v roce 1984 zfilmována švédskými tvůrci a shlédnutí tohoto filmu patřilo k zahájení celotáboré hry.
Protože jsme tedy celý týden věnovali loupežnickému tématu vznikly tři oddíly s názvem Bambitky, Lotrandofci a Zbojníci. Každý den se plnil úkol, který vyplýval z daného úryvku z knihy Ronja, dcera loupežníka. No a každému úkolu musela předcházet loupežnická zkouška. Proto si v úterý děti vyráběly luky a šípy, aby jimi mohly zahánět divé větrnice. Ve středu si děti musely zdokonalit fyzičku na lanových překážkách, aby posléze mohl být proveden souboj tří loupežnických družin. Čtvrteční dopoledne věnovali ušití vaků na jídlo a odpoledne tyto vaky naplnily díky hře „Kdo, hledá najde“. Páteční den byl velice rušný. Ráno si děti musely vytvořit ohniště a poté soutěžily v lovení potravy. Páteční odpoledne bylo věnováno důkladné očistě těla a nácviku loupežnického tance, který večer před zahájením táboráku musela každá loupežnická družina předvést na hudbu táborové hymny „Pod dubem, za dubem…“. Po táboráku byla zahájena noční hra, která vedla po svítících tyčinkách do blízkého lesa k ohništi s totemem a za prokázání své odvahy se každý člen vracel do tábora s čelovkou. Předposlední den měli družiny za úkol postavit v nedalekém lesíku loupežnická doupata z kterých následně vedla cesta za loupežnickým pokladem. Sobotní večer byl završen diskotékou.
Kromě celotáborové hry byl program tábora prokládán sportovními i vědomostními soutěžemi, jízdou na koních, malováním obrázků na sklo, zažehlováním korálků, prohlídkou sedlářské dílny majitele ranče a nejzajímavější snad bylo, jak pro děti tak dospělé, vlastnoruční dojení koz.
Doufám, že si děti z letošního tábora odnesly mnoho nezapomenutelných zážitků a mým přáním je, abychom se za rok sešli na podobně krásném místě se stejně dobrou partou dětí jako letos.
Tímto bych chtěla poděkovat všem oddílovým vedoucím a zdravušce bez kterých by tato akce nemohla fungovat, Obecnímu úřadu ve Zdounkách za finanční podporu a hlavně manželům Volkovým za možnost ubytování na jejich ranči, vstřícnému jednání a vynikající kuchyni.
hlavní táb. vedoucí – Hana Kutrová
07.09.2012 07:16:05
plachej.p
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one